Zadovoljan pas je poslušan pas
Pas kao i svako drugo biće ima jednu vrhunsku karakteristiku koja se može opisati jednom riječi, a to je znatiželja. Znatiželja definira njegov interes za podražaje iz okoline te samim time koliko će biti zainteresiran za suradnju sa čovjekom.
Podražaji koje stvara okolina kao npr. druge životinje, automobili, bicikli, vjetar, šuma i smeće, psu će odvući pažnju od komunikacije sa vlasnikom samo u slučaju ako vlasnik neće biti dovoljno interesantan.
Ključ riješenja je naučiti kako oponašati interesantne podražaje te zadržati znatiželju u okruženju vlasnika. Svi psi bez obzira na dob, pasminu i veličinu imaju potrebe zadovoljiti svoje nagone koje možemo definirati kao nagon za hranjenjem, nagon za lovom te nagon za borbom oko plijena. Bespotrebno je dublje analizirati te nagone jer ćemo zakomplicirati vrlo jednostavan način za motivirati psa na suradnju. Bitno je usmjeriti svoje vrijeme na otkrivanje dovoljno ukusnih i zdrastveno korisnih poslastica, odabir igračke koja je dizajnirana i osmišljena da ju pas može ganjati, hvatati i sa vlasnikom uživati oko igre natezanja.
U stranoj literaturi često možemo pronaći izraz „ Play and Fight drive“ koji ne predstavlja ništa drugo nego igru vlasnika sa psom na način da se bore odnosno surađuju u toj vrlo zabavnoj igri natezanja s plijenom. Cjelokupna strategija razvoja odnosa sa psom je u načinu stvaranja pozitivnog okruženja u kojem će pas uvijek odabrati podražaje koji dolaze od vlasnika, dok će ignorirati podražaje koji dolaze iz okoline. Na takav način možemo pomoći i psima koji imaju strah od podražaja iz okoline jer ćemo ih naučiti da sigurnost i ugodu traže u odnosu sa vlasnikom.
Ključ uspjeha je zadovolji temeljne nagone i razviti odnos u kojem pas uči da je s vlasnikom dobro dijeliti svoj plijen jer ga vlasnik može ponovno oživiti te ugodu hvatanja i borbe dodatno produljiti. Psi koji ne žele donositi lopticu, psi koje ne žele ponovno vratiti se u igru borbe oko plijena su psi koji nisu u potpunosti shvatili da je suradnja sa čovjekom dobra za njihov osjećaj igre. Svaki pas ima interes za lovljenjem i hvatanjem igračke, ali pitanje je koliko je čovjek dobro procijenio trenutne sposobnosti i svoj pristup prilagodio trenutnim očekivanjima svog psa.
U razvoju odnosa sa psom uvijek moramo voditi računa da bilo koji trening scenarij radili, svaki put ostavimo priliku psu da odabere, ili strategiju suradnje sa čovjekom, ili strategiju bijega.
Pas će napustiti trening okruženje samo kada nismo dovoljno interesantni ili smo ga zbunili i stvorili mu nesigurnost.
Motiv za suradnju dolazi od zantiželje i pozitivnog očekivanja, iz tog razloga treba odabrati igračke koje traju i koje možemo koristiti na više načina, odnosno biti kreativni u stvaranju ugodne suradnje s igračkama. Ukoliko postanemo interesantni moći ćemo našim psima pomoći da uživaju u svim okruženjima te traže sigurnost kroz igru s nama.
O čovjeku ovisi što će pas odabrati u socijalnom okruženju i brdu primamljivih podražaja. Naučite kako odabrati i pravilno koristiti igračke u razvoju odnosa sa psom.